Merhaba! Boraboy Gölü Tabiat Parkına Hoşgeldiniz…

2013 yılında tescil edilen Boraboy Gölü Tabiat Parkı,  Amasya ilinin Taşova ilçesi Boraboy Köyü‘ nde yer almaktadır.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı, Amasya il merkezine 62 km uzaklıkta olup alana ulaşım asfalt  yol ile sağlanmaktadır. Taşova ilçe merkezine uzaklığı ise 22 km’dir. Amasya Merzifon Havaalanı’ndan Tabiat Parkına olan mesafe 91 km’dir.  Boraboy’a ve Boraboy Gölüne ulaşmak bir hayli kolaydır. Boraboy Köyü münübüsleri her gün Taşova ile Boraboy arasında düzenli sefer yapmaktadır.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı, ziyaretçilerin piknik, doğa yürüyüşü, göl-deniz bisikleti, fotoğraf çekimi, bitki ve yaban hayatı gözlemi gibi faaliyetleri yapmasına elverişlidir.

Tabiat Parkı içinde günübirlik kullanıma yönelik kır lokantası, yürüyüş yolları, mescit, çocuk oyun alanları, piknik masaları, büfe, çeşme ve otopark  yer almaktadır.

Alan içerisinde 20 adet kır evi mevcut olup ailelerin (4 kişilik) konaklamasına elverişlidir.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı’nın kuzey yamaçlarında ağırlıklı olarak Doğu Kayını, Karaçam, Sarıçam ve Meşe ağaçları yer almakta olup, alanın güney yamaçlarında ise Sarıçam, Karaçam ve karışık çalı toplulukları yer almaktadır. Güney kıyısı sarp ve diktir. Tabandan su kaynaması olan göl, ayrıca dereden gelen sularla da beslenmektedir. 80 metre genişlik ve 25 metre derinliğe sahip göl, doğu-batı yönünde uzanan bir vadide yer alır.

Denizden 1.050 mt. yükseklikte doğal heyelan set gölü karakterindeki Boraboy Gölü, alana sucul yaşam anlamında en önemli katkıyı sunmaktadır.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı adını Boraboy Köyü’ nden almaktadır.

2013 yılı öncesinde Boraboy Gölü işletmesi Boraboy Belediyesi tarafından yapılmaktaydı. Belediyeler nüfüs kanununda yapılan değişiklik ile Boraboy Belediyesi köy statüsüne düşünce İşletme ihale usulu istanbul merkezli Boraboy Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği adına alınmıştır. Sonrasındaki ihale ile Boraboy Muhtarlığına alınan göl muhtarlık tarafından da işletmeci olarak Boraboy Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği‘ ne devredilmiştir. İşletmede genel olarak Boraboy Köyünden vatandaşlar çalışmaktadır ve Köy halkına istihdam sağlamaktadır.

Boraboy Gölü web sitemiz Boraboy Köyü web sitemiz tarafından desteklenmektedir.